Technical Sessions

Talks here are listed according their submission numbers; time allocated for invited talks is 15 min speaking time, plus 5 min Q&A, and time allocated for contributed talks in 12 min speaking time plus 3 minutes Q&A.

T1: Terahertz physics

Wednesday, 7 Mar, 11:30am - Venue: LT2; Chair: Marco Battiato

10
11:30am-11:45am
Subhaskar Mandal*, Timothy Liew, Oleg Kibis: Semiconductor quantum well irradiated by a two-mode electromagnetic field as a terahertz emitter
91
11:45am -12:00pm
Longqing Cong*, Yogesh Srivastava, Ranjan Singh: All-optical active THz metasurfaces for ultrafast polarization switching and dynamic beam splitting
141
12:00pm -12:15pm
Yogesh Kumar Srivastava, Manukumara Manjappa, Harish Natarajan Swaha Krishnamoorthy, Ranjan Singh*: Dual Channel Ultrafast Superconductor Metaswitch
148
12:15pm -12:30pm
Abhishek Kumar, Yogesh Kumar Srivastava, Manukumara Manjappa, Ranjan Singh*: Color sensitive ultrafast optical modulation and switching of terahertz plasmonic devices

T2: Post deadline session

Wednesday, 7 Mar, 11:30am - Venue: LT3; Chair: Koh Wee Shing

155
11:30am-11:45am
Tingting Yin, Jiaxu Yan, Zexiang Shen*: Towards Understanding and Engineering the Properties of Perovskites by High Pressure
157
11:45am -12:00pm
Xinxing Sun*, Martin Ehrhardt, Andriy Lotnyk, Jürgen W. Gerlach*, Bernd Rauschenbach: Realization of multi-level states in phase-change thin films by very short laser pulse irradiation

TC: Commercial session

Wednesday, 7 Mar, 12:00pm - Venue: LT3; Chair: Koh Wee Shing

159
12:00pm-12:15pm
Markus Lundwall*, Susanna Eriksson*: Recent advances in ARPES & HAXPES Photoelectron spectroscopy

T3: Plasmonics and Metamaterials

Wednesday, 7 Mar, 11:30am - Venue: LT4; Chair: Robert E. Simpson

26 (INVITED)
11:30am-11:50am
Youming Zhang*, Baile Zhang*: Photonic doping of epsilon-near-zero media and its extension
63
11:50am -12:05pm
Guanghui Yuan*, Nikolay I. Zheludev: Metamaterial Super-oscillatory Lens
104
12:05pm -12:20pm
Muhammad Avicenna Naradipa, Paolo Emilio Trevisanutto, Teguh Citra Asmara, Muhammad Aziz Majidi, Andrivo Rusydi*: Unconventional Plasmons in Cuprates: First Principle Calculations
138
12:20pm -12:35pm
Manoj Gupta, Yogesh Kumar Srivastava, Ranjan Singh*: Active Switching of Toroidal Resonances in Planar Metasurface

T4: Perovskites

Wednesday, 7 Mar, 11:30am - Venue: LT5; Chair: Guglielmo Lanzani

107
11:30am-11:45am
Gaia Bondelli*, Francesco Maddalena*, Cesare Soci*, Paolo Grilli*, Guglielmo Lanzani*: Small Molecule and Hybrid Perovskites Light Harvesting Capacitors
17
11:45am -12:00pm
Jun Xing*, Jun Xing*: Highly efficient colloidal lead-halide perovskite nanocrystal light-emitting diodes
127
12:00pm -12:15pm
Bhumika Chaudhary*, Teck Ming Koh, Benny Febriansyah, Annalisa Bruno, Nripan Mathews, Subodh Mhaisalkar, Cesare Soci*: Thermally Stable and Efficient Mixed Dimensional Methyl and Naphthalenemethylammonium based Perovskite Solar Cells
122
12:15pm -12:30pm
Annalisa Bruno*, Guifang Han, Wang Hao, Francesco Maddalena, Subodh Mhaisalkar, Cesare Soci: Inhibited Ionic Motion in Mixed-Cation Solar Cells

T5: Physics in 2D materials

Wednesday, 7 Mar, 1:30pm - Venue: LT2; Chair: Yang Shengyuan

59 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Maxim Trushin*: Theory of photoexcited and thermionic emission across a two-dimensional graphene-semiconductor Schottky junction
98 (INVITED)
01:50pm -02:10pm
Yanpeng Liu*: Giant Magnetoresistance in Graphene/Black Phosphorous Heterostructures
145
02:10pm -02:25pm
Andres Granados Del Aguila*, Sean Krupp, Sheng Liu, Zhuangchai Lai, Thu Ha Tran, Hua Zhang, Qihua Xiong*: Optical Properties of Excitons in MoS2 Semiconductor Colloidal Nanocrystals
90
02:25pm -02:40pm
Zhonghan Cao, Jens Martin*: A New Ohmic Contacting Metal to MoS2 at Low Temperature
46
02:40pm -02:55pm
Jing Jiang, Xiao Lin, Baile Zhang*: Broadband negative refraction of highly squeezed hyperbolic graphene plasmons

T6: Quantum Information

Wednesday, 7 Mar, 1:30pm - Venue: LT3; Chair: Tomek Paterek

50 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Felix Binder*, Jayne Thompson, Mile Gu: Simulating complex stochastic processes on a quantum computer
78
01:50pm -02:05pm
Lijiong Shen*, Jianwei Lee, Thinh Le Phuc, Jean-Daniel Bancal, Alessandro Cerè, Valerio Scarani, Christian Kurtsiefer: Randomness extraction from Bell violation with continuous parametric down-conversion source
62
02:05pm -02:20pm
Yingkai Ouyang*, Si-Hui Tan, Liming Zhao, Joseph Fitzsimons: Computing on quantum shared secrets
23
02:20pm -02:35pm
Liu Qing*, Andrew Garner*, Mile Gu*, Jayne Thompson, Vlatko Vedral: Provably unbounded memory advantage in stochastic simulation using quantum mechanics
22
02:35pm -02:50pm
Alex Wozniakowski*, Arthur Jaffe, Zhengwei Liu: Charged string encodings of quantum information

T7: Biophysics

Wednesday, 7 Mar, 1:30pm - Venue: LT4; Chair: Massimo Pica Ciamarra

27 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Guglielmo Lanzani*: The Photophysics of Geneless Opto Stimulation
137
01:50pm -02:05pm
Tanjung Krisnanda*, Chiara Marletto, Vlatko Vedral, Mauro Paternostro, Tomasz Paterek: Probing quantum features of photosynthetic organisms
101
02:05pm -02:20pm
Yi Xu*, Chang-Yu Hsieh, Lin Wu, Lay-Kee Ang*: Two-dimensional transition metal dichalcogenides based long range surface plasmon resonance biosensors
67
02:20pm -02:35pm
Yanwei Li*, Massimo Pica Ciamarra*: Two-dimensional melting of deformable particles in a model of biological tissues
66
02:35pm -02:50pm
Pin Nie, Massimo Pica Ciamarra*: A numerical study of the role of reproduction and mobility in bacteria colony expansion
65
02:50pm -03:05pm
Hao Hu*, Pablo Sampedro Ruiz*, Ran Ni*: Entropy Stabilizes Floppy Crystals of Mobile DNA-Coated Colloids

T9: Magnetism and Spintronics

Wednesday, 7 Mar, 3:30pm - Venue: LT2; Chair: Jens Martin

92 (INVITED)
3:30pm-03:50pm
Rohit Medwal*, Surbhi Gupta, S Annapoorni, Y Fukuma, Rajdeep Rawat: Magnetic-anisotropy-field modulation by spin pumping in FeNi/Cu/FePt trilayers
126 (INVITED)
03:50pm -04:10pm
Marco Battiato*: Towards THz spintronics: generation and transport of subpicosecond spin current pulses
8
04:10pm -04:25pm
Hao Chen, Pinjia Zhou, Jens Martin*, Fanrong Lin: Valley polarizer and valley analyzer in bilayer graphene
99
04:25pm -04:40pm
Yingkai Ouyang*: The spectrum of the Heisenberg ferromagnet from geometric considerations
143
04:40pm -04:55pm
Funan Tan*, Wei Liang Gan, Calvin Ang, Wen Siang Lew*: Domain wall motion driven by voltage controlled magnetic anisotropy effect

T10: Quantum Optics

Wednesday, 7 Mar, 3:30pm - Venue: LT3; Chair: Valerio Scarani

2 (INVITED)
3:30pm-03:50pm
Yue Sum Chin*, Matthias Steiner, Christian Kurtsiefer: Strong photon-atom coupling with 4Pi microscopy
70 (INVITED)
03:50pm -04:10pm
Stella Seah*, Stefan Nimmrichter*, Valerio Scarani*: Quantum Absorption Refrigerator at Strong Coupling
58
04:10pm -04:25pm
Yink Loong Len*, Jibo Dai*, Berge Englert, Leonid Krivitsky: Unambiguous path discrimination in a two-path interferometer
103
04:25pm -04:40pm
Marek Miller*, Ray Ganardi*, Tomasz Paterek, Margherita Zuppardo: Entanglement gain via measurements with unknown results
45
04:40pm -04:55pm
Thomas Elliott*, Mile Gu*: Superior memory efficiency of quantum devices for the simulation of continuous-time stochastic processes

T11: Complexity and Statistical Physics

Wednesday, 7 Mar, 3:30pm - Venue: LT4; Chair: TBD

64 (INVITED)
3:30pm-03:50pm
Gerasimos Palaiopanos, Ioannis Panageas, Georgios Piliouras*: Multiplicative Weights Update with Constant Step-Size in Congestion Games: Convergence, Limit Cycles and Chaos
33 (INVITED)
03:50pm -04:10pm
Chengran Yang*, Felix Binder*, Varun Narasimhachar*, Mile Gu*: Matrix product state methods for inferring simple predictive models of complex stochastic processes
18
04:10pm -04:25pm
Sudhir Narayan Pathak*: Force percolation transition of jammed granular systems
86
04:25pm -04:40pm
Joyjit Chattoraj*, Massimo Pica Ciamarra: Effect of barrier steepness on glassy dynamics
42
04:40pm -04:55pm
Thiparat Chotibut, Tushar Vaidya*, Georgios Piliouras: Correlated Opinion Dynamics in a Model of Observational Learning with Expert Advice

T12: Photonic Crystals

Wednesday, 7 Mar, 1:30pm - Venue: LT5; Chair: TBD

123 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Yin Yin*: Optoplasmonic whispering-gallery-mode microtube cavities
31
01:50pm -02:05pm
Xin Zhou*, Daniel Leykam, Alexander Khanikaev, Yidong Chong*: Near-zero index magneto-optical medium realized with an unpaired Dirac point
25
02:05pm -02:20pm
Xiao Lin*, Baile Zhang*: Transition radiation from 2D materials and photonic crystals
44
02:20pm -02:35pm
Tian Feng See*, Dimitris Angelakis: Multi-photon transport in nonlinear photonic lattices
30
02:35pm -02:50pm
Zhen Gao, Baile Zhang*: Surface-wave band-gap crystal
52
02:50pm -03:05pm
Qunli Lei*, Ran Ni, Yuqiang Ma: Self-Assembled Chiral Photonic Crystals From Colloidal Helices Racemate

T13: Topological effects 1

Thursday, 8 Mar, 1:30pm - Venue: LT2; Chair: Cesare Soci

1 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Han Hoe Yap*, Longwen Zhou, Ching Hua Lee, Jiangbin Gong: Photoinduced 1/2 e2/h and 3/2 e2/h conductance plateaus in topological insulator-superconductor heterostructures
94
01:50pm -02:05pm
Xiaoming Zhang, Shengyuan Yang*: Coexistence of four-band nodal rings and triply degenerate nodal points in centrosymmetric metal diborides
48
02:05pm -02:20pm
Yahui Yang, Zhaoju Yang, Baile Zhang*: Strain-induced Landau Levels in an Acoustic System
47
02:20pm -02:35pm
Fei Gao, Haoran Xue*, Zhaoju Yang, Kueifu Lai, Yang Yu, Xiao Lin, Yidong Chong, Gennady Shvets, Baile Zhang: Topologically protected refraction of robust kink states in valley photonic crystals
120
02:35pm -02:50pm
Chee Kwan Gan*: Linear coefficients of thermal expansion of antimony sulfide and molybdenum disulfide using a Gruneisen approach

T14: Atomic Physics

Thursday, 8 Mar, 1:30pm - Venue: LT3; Chair: LAN Shau-Yu

131 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Travis Nicholson*, Jeff Thompson, Qi-Yu Liang, Sergio Cantu, Aditya Venkatramani, Soonwon Choi, Daniel Viscor, Thomas Pohl, Mikhail Lukin, Vladan Vuletic: Symmetry-protected collisions between strongly interacting photons
73
01:50pm -02:05pm
Mingjie Xin*, Wui Seng Leong, Zilong Chen, Shau-Yu Lan*: Coherence Properties and Quantum State Transportation of Rubidium Atoms inside an Optical Waveguide
109 (INVITED)
02:05pm -02:25pm
Rattakorn Kaewuam*, Kyle Arnold, Tan Ting Rei, Murray Barrett*: Differential polarizabilities and the blackbody radiation shift in a 176Lu+ optical atomic clock
82
02:25pm -02:40pm
Eng Aik Chan*, Syed Abdullah Aljunid*, Giorgio Adamo*, Nikolay Zheludev, Martial Ducloy*, David Wilkowski*: A dipole forbidden atomic transition close to surfaces
76
02:40pm -02:55pm
Thibault Vogt*, Christian Gross, Wenhui Li: Coherent and efficient microwave-to-optical conversion via six-wave mixing in Rydberg atoms

T15: Spectroscopy

Thursday, 8 Mar, 1:30pm - Venue: LT4; Chair: Timothy Liew

154 (INVITED)
1:30pm-01:50pm
Alexander M. Dubrovkin*, Bo Qiang, Harish N. S. Krishnamoorthy, Nikolay I. Zheludev, Qi Jie Wang: Highly-confined and tunable surface phonon polaritons in few-nm thin semiconductors
9
01:50pm -02:05pm
Rimi Banerjee*, Timothy Liew, Oleksandr Kyriienko: Realization of Hofstadter’s butterfly and one-way edge mode in polaritonic system
132
02:05pm -02:20pm
T. Thu-Ha Do*, Andres Granados Del Aguila, Chao Cui, Jun Xing, Zhijun Ning, Qihua Xiong*: Intrinsic Excitonic Properties of High-Quality Lead Halide Perovskite Crystals
60
02:20pm -02:35pm
Jose Martinez*, Weiling Dong, Robert Simpson: Optical response of chalcogenide phase-change materials
28
02:35pm -02:50pm
Chang Chi Kwong*, Syed Abdullah Aljunid, Eng Aik Chan, Rustem Shakhmuratov, David Wilkowski*: High modulation index frequency modulation spectroscopy
54
02:50pm -03:05pm
Joseph Vas*, Mayank Mishra, Paul Lee, Rajdeep Rawat*: Investigation of Plasma Dynamics using Fast Gated Imaging

T16: Topological effects 2

Friday, 9 Mar, 11:00am - Venue: LT2; Chair: Zhang Baile

97 (INVITED)
11:00am-11:20am
Weikang Wu*, Ying Liu, Si Li, Chengyong Zhong, Zhi-Ming Yu, Xian-Lei Sheng, Y. X. Zhao, Shengyuan Yang: Nodal surface semimetals: Theory and material realization
93
11:20am -11:35am
Zhi-Ming Yu*, Ying Liu, Yugui Yao, Shengyuan Yang: Unconventional Pairing Induced Anomalous Transverse Shift in Andreev Reflection
74
11:35am -11:50am
Harish N. S. Krishnamoorthy*, Giorgio Adamo, Felix Hütt, Harald Giessen, Nikolay I Zheludev, Cesare Soci*: Topological Insulator Metamaterials
43
11:50am -12:05pm
Raditya Bomantara*, Jiangbin Gong: Stroboscopic braiding of Majorana modes
96
12:05pm -12:20pm
Ziming Zhu*: Triple Point Topological Metals

T17: Applied Quantum Physics

Friday, 9 Mar, 11:00am - Venue: LT3; Chair: Alessandro Cere

5 (INVITED)
11:00am-11:20am
James Grieve*, Kian Fong Ng, Manuel Rodrigues, Filip Auksztol, José Viana-Gomes, Alexander Ling: Elastomer waveguides: tunable devices for quantum optics
106 (INVITED)
11:20am -11:40am
Anna Paterova*, Hongzni Yang, Chengwu An, Dmitry Kalashnikov, Leonid Krivitsky: Infrared metrology using visible photons
87
11:40am -11:55am
Jianwei Lee*, Lijiong Shen, Alessandro Cerè, James Troupe, Antia Lamas-Linares, Christian Kurtsiefer: Secure Quantum Clock Synchronization
40
11:55am -12:10pm
Aitor Villar*, Arian Stolk*, Alexander Lohrmann*, Alexander Ling*: Parallel-aligned crystal entangled-photon source (PACES) for entanglement-based applications
121
12:10pm -12:25pm
Ruixiang Guo*, Anton N. Vetlugin, Mikhail V. Shestakov, Salih Yanıkgönül, Venkatram Nalla, Cesare Soci, Nikolay I. Zheludev*: Nanophotonic Quantum Devices Realized in Fibers and on Chips

T18: Many-body Physics

Friday, 9 Mar, 11:00am - Venue: LT4; Chair: Christian Miniatura

51
11:00am-11:15am
Munir Shahzad*, Pinaki Sengupta: Noncollinear magnetic ordering in the Shastry-Sutherland Kondo lattice model: Insulating regime and the role of Dzyaloshinskii-Moriya interaction
89
11:15am -11:30am
Indra Yudhistira*, Derek Y. H. Ho*, Shaffique Adam*: Electron-electron contribution to graphene conductivity
34
11:30am -11:45am
Nyayabanta Swain*, Pinaki Majumdar: Mott transition in the pyrochlore oxides.
113
11:45am -12:00pm
Longwen Zhou*, Qinghai Wang, Hailong Wang, Jiangbin Gong*: Dynamical quantum phase transitions in non-Hermitian lattices
56
12:00pm -12:15pm
Martin-Isbjoern Trappe*, Tri Chau Thanh, Jun Hao Hue, Berthold-Georg Englert, Derek Ho, Shaffique Adam: Orbital-free density potential functional theory: Applications to quantum gases and materials
3
12:15pm -12:30pm
Vinitha Balachandran*, Giuliano Benenti, Emmanuel Pereira, Giulio Casati, Dario Poletti: Perfect diode in quantum spin chains

T19: Physics Demonstrations and Applications

Friday, 9 Mar, 11:00am - Venue: LT5; Chair: Subramaniam RAMANATHAN

111 (INVITED)
11:00am-11:20am
Erkan Polatdemir*: Sparking Curiosity and Sustaining Interest in Physics Through Demonstrations
13 (INVITED)
11:20am -11:40am
S.N. Piramanayagam*, Xiaoxi Liu, Sabpreet Bhatti*: Stress Induced Domain Wall Motion and its application in Energy Harvesting
75
11:40am -11:55am
Chang Huang*, Pei Chen Kuan*, Shau-Yu Lan: Continuous Motional Sensing of High Dispersive Medium
146
11:55am -12:10pm
Presentation CANCELLED
Hui Jiang*, Denis Fichou*: Single-Crystal Growth of Organic Semicondutcors for Field-Effect Transistors and Some Potential Applications
6
12:10pm -12:25pm
R Prasada Rao*, Stefan Adams: Atomic layer deposited electrolyte membranes for Lithium sulfur batteries